info@mfbco.ir
+98 (41) 37780610
***
دکتر ابوتراب فاضل، مدیرعامل فولاد صنعت بناب در گفت‌وگو با چیلان به موضوعاتی همانند وضعیت خصوصی سازی، مالکیت، سیاستگذاری و تنظیم بازار در صنعت فولاد کشور پرداخت که شما را دعوت به مطالعه این گفت و گو می نماییم:

اقتصاد فولاد دستور نمی‌گیرد/ چرا خصوصی‌سازی در سه دوره ریاست جمهوری موفق نبوده است؟

پیشنهاد شما برای تنظیم بازار و قیمت گذاری دستوری چیست؟

در واقع تنها جایی که اقتصاد دستور نمی‌گیرد قیمت‌گذاری است یعنی همانجایی که ما داریم دستور می‌دهیم. من فکر می‌کنم باید به کارکرد بورس کالا یعنی عرضه و تقاضا توجه کنیم. اگر سیاستگذار عرضه و تقاضا را رها کند، بازار خودش به طور اتوماتیک تنظیم می‌شود و ما فولادسازها نیز از اینکه همه چیز در بورس کالا عرضه شود استقبال می‌کنیم.

آقای فاضل، با توجه به اینکه در بخش معضلات تولید و صنعت فولاد به موارد دیگری اشاره کردید، نگاه شما به وضعیت فعلی مالکیت و بنگاه داری در حوزه فولاد چیست؟

یکی از چالش‌های مهمی که کسی به آن ورود نمی کند وضعیت سهام‌داری و مالکیت فولاد است. متاسفانه بنگاه‌داری اقتصادی در ایران زمانی دست دولتی‌ها بوده اما پس از انقلاب از دست دولتی‌ها خارج شد.

در دوره پس از انقلاب ما چند موج خصوصی‌سازی داشتیم یکی از این موج‌ها که البته بیشتر به اختصاص‌سازی شبیه بود در زمان آقای هاشمی رفسنجانی اتفاق افتاد. موج دوم که می‌توانست یک انقلاب اقتصادی باشد نیز در زمان آقای احمدی‌نژاد شکل گرفت که همانند دوره هاشمی خصوصی‌سازی به بدترین شکل ممکن ایجاد شد.

البته اصل قانون ابلاغی بسیار خوب و پیشرفته بود اما در دوره احمدی‌نژاد بنگاهداری اقتصادی خصولتی شد و به نهادهای عمومی مثل شستا، بنیادها، نهادهای نظامی و بانک‌هایی که وارد بنگاه داری شدند واگذار شد در واقع می‌توان گفت که  ۹۰ درصد خصوصی‌سازی به عمومی سازی تبدیل شد و نتیجه این خصولتی نیز چیزی جز ناکارآمدی نبود.

و اما موج سوم خصوصی سازی که زمان آقای روحانی شکل گرفت به دلیل رد دیون و بدهی‌های دولت بود که نتایج خوبی به همراه نداشت و بازهم مالکیت فولاد به درستی مشخص نشد.

از نظر شما چرا خصوصی‌سازی در سه دوره ریاست جمهوری موفق نبوده است؟

خب، مالکیتی که مبتنی بر دانش تخصصی بنگاه‌داری باشد نتایج بهتری خواهد داشت تا اینکه مالکیت تنها به دانش عمومی از بنگاه‌داری محدود شود؛ مثل ورود بانک‌ها به مسکن که باعث تقاضای کاذب و ایجاد رانت در مسکن شد و متاسفانه همین اتفاق نیز در حوزه فولاد افتاد که باید اصلاح و ساختار سهام‌داری و مالکیتی فولاد درست شود. درواقع فولادسازی یک بخش خصوصی قوی و قدرتمند می‌طلبد.

یعنی در حال حاضر فولادسازی در کشور خصوصی نیست و بخش خصوصی در انزوا است؟

اگر فولادسازی خصوصی است چرا تغییر دولت به تغییر مدیران می‌انجامد.  پس ابتدا باید ملاحظات سیاسی کنار گذاشته شود و آن موقع در مورد فولادسازی تصمیم بگیرند. به نظر من این یک چالش عمده است که دولت و نهادهای مدنی باید به آن ورود کند. زیرا مالکیت غیرتخصصی، تصمیمات غیرتخصصی و غیرکارشناسی در حوزه تغییر و جایگزینی مدیران در یک بنگاه فولادی، آسیب‌های زیادی به این حوزه وارد می‌کند که در حال حاضر هم این اتفاقات افتاده است.


در چیلان بخوانید.آخرین اخبار
1399/04/02
شكست ركورد توليد ماهيانه در مجتمع فولاد صنعت بناب
به گزارش روابط عمومي مجتمع فولاد صنعت بناب ، در سالي كه بنا به فرموده مقام معظم رهبري به نام سال جهش تولید مزين گرديده است، با همت و تلاش مدیریت و پرسنل متخصص و متعهد دو ركورد جديد توليد ماهيانه در مجتمع فولاد صنعت بناب در واحد های فولادسازی و مجموع ذوب و نورد به ثبت رسيد.
1399/03/31
مراسم کلنگزنی مجموعه استخر سرپوشیده کارکنان فولاد صنعت بناب برگزار شد
با حضور رئیس گروه مالی گردشگری و مسئولین ارشد شهرستان، کلنگ احداث مجموعه استخر سرپوشیده کارکنان فولادصنعت بناب به زمین زده شد
1399/03/25
ثبت ركورد جديد توليد روزانه ميلگرد در فولاد صنعت بناب
ركورد جديد توليد روزانه ميلگرد در خطوط نورد مجتمع فولاد صنعت بناب ثبت شد.
1399/03/24
حمایت از اشتغال و واحدهای تولیدی در سال جهش تولید تداوم می یابد
رئیس گروه مالی گردشگری اعلام کرد: حفظ اشتغال، تاکید بر تعدیل نشدن نیرو و همچنین حفظ و توسعه واحدهای موجود از اهم برنامه ها در سال جهش تولید است.
ایمن بسازید
تماس با ما
آدرس کارخانه: آذربایجان شرقی، بناب، شهرک صنعتی
کدپستی: 5554137132
تلفن کارخانه: 04137780610
تلفن روابط عمومی: 04137780635
فروش: 04137780644 - 0414122
صادرات: 2188651461/3+
دفتر تهران: میدان ونک، ابتدای بزرگراه حقانی، خیابان شهیدی، کوچه کمان، پلاک 10
کدپستی: 1518715814
تلفن: 02188651993, 02188651994
فکس: 02188889597
ایمیل: info@mfbco.ir
تمامی حقوق برای شرکت فولاد صنعت بناب محفوظ می باشد
واحد فناوری اطلاعات فولاد صنعت بناب

شرایط و قوانین . حریم خصوصی . سیاست کوکی